Menu


 

 

Nizozemci o skok napřed
Zdá se, že v současném globalizovaném a komercí zahlceném světě není již místo pro tradici a kulturní rozmanitosti. Přesto se sem tam objevují výjimky vybočující, naštěstí pro nás, z tohoto nepsaného pravidla. Jednou z nich je akce Red Bull Fierste Ljepper 2012. První část názvu nepotřebuje překladu. U druhé části si dovolím volně přeložit jako nejlepší skokan do dáli. Dohromady tedy Red Bull skok o tyči.

Tento sport má v Nizozemsku dlouhou tradici. Avšak jak již víme, není Nizozemsko jako Nizozemsko. Proto je nutné zdůraznit, že skok o tyči má své kořeny ve 12. století a to konkrétně v severní části země v provincích Friesland, Groningen, Utrecht a Severní Holandsko. Prapůvodně nebyl vlastně žádným sportem, ale nutností. Tyč byla inovativním prostředkem k překonávání širokých kanálů, řek a zaplavených území. Až roku 1767 se pořádala první soutěž o nejlepšího skokana. A ani s názvem tohoto nyní sportu to pro nás Čechy není tak jednoduché. V Nizozemsku se totiž rozlišují dva skoky o tyči: polsstokhoogspringen a polsstokverspringen. Ten první je nám důvěrně známý a běžně se s ním setkáváme třeba na olympiádě – skok o tyči do výšky. Druhý je nizozemskou specialitou a má i své jazykové varianty například v groninštině: bongelwuppen a fríštině: fierljeppen. Pracovně ho můžeme nazývat skok o tyči do dáli. Rozdíl mezi nimi je již z názvu patrný: v jednom jde o dosažení, co možná nejvyššího skoku, v druhém, co možná nejdelšího skoku.

Red Bull pořádá tento závod již po třetí v řadě. Předchozí šampionáty se konaly v Utrechtu (2010) a v Amesfoortu (2011). Tento rok padla volba na Bredu. Extremní limity byly již překonány při prvním ročníku, kdy karbonová tyč měla délku 14 metrů (místo obvyklých 13,25 metrů), kanál byl hluboký 3 metry a výška svahů byla 2,5 metrů. Vítězem a dosud nepřekonaným rekordmanem se tehdy stal Bart Helmholt se skokem o délce 21 metrů. Není tedy, co se limitů týče, co překonávat. Přesto pořadatelé přišli s novinkou a tentokrát se bude skákat přes řeku a ne přes kanál.

Pokud jste po přečtení dostali chuť si také na závody zaskočit, máte šanci 6. června v Burgum, kde tento den bude probíhat kvalifikace. Samotné závody jsou pak plánované na 16. června v Bredě (het Spanjaardsgat). A nenechte se mýlit. V žádném případě nejde o lehkovážnou kratochvíli, ale o náročný sport se vším všudy. Minulý rok se ho zúčastnil sám mistr světa (2005) o skoku o tyči do výšky Rens Blom, který si tam odskočil ze sportovního důchodu. Inu, jak se říká: “Kdo neskáče, není Nizozemec!“
Miroslav Pavel


 

     Kontakt
   Sdružení
   pro nizozemskou
   a vlámskou kulturu
   NE-BE o.s.
   Radhošťská 1
   130 00 Praha 3

   ne-be at ne-be.cz

   Další kontakty


     Sponzoři a dárci

Nakladatelství Albatros

Nakladatelství Argo

Nakladatelství Aurora

Nakladatelství Barrister

Nakladatelství Eroika

Nakladatelství Jota

Nakladatelství Mladá fronta

Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Prostor

Nizozemské velvyslanectví

Vlámské zastoupení


 

© NE-BE 2009